امروز : 26 آذر 1396 -  17 دسامبر 2017 -   29 ربيع الاول 1439
نظرسنجی دريافت کاتالوگ دامنه فعاليت شرکت اخبار واحدها معرفي شعب محصولات استراتژي

مديريت بازرگانی مواد شیمیایی و آروماتیکها
معرفی :

مديريت بازرگانی مواد شیمیایی و آروماتیکها يكي از بخش هاي بازرگاني شرکت PCCI بوده كه رسالت آن خريد و فروش مواد شیمیایی و آروماتیک مانند فنل، استن، اپی کلرو هیدرین ، اکریلو نیتریل، استیک اسید، مونو اتیلن گلایکول ، مخلوط زایلین ، استایرن مونومر و .. می باشد که عمدتاٌ به عنوان خوراک مجتمع های پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند. ذیلاً توضیحات مختصری از محصولات مورد فعالیت بازرگانی در این بخش ارائه گردیده است

محصولات :

فنل :
این ماده شیمیایی از لحاظ فیزیکی به صورت پوسته های کریستالی بوده که در حرارت های بالای 41 درجه سانتیگراد به مایع تبدیل می گردد و عموماً به عنوان یک ماده واسطه در تولید بیس فنل آ در تولید اپوکسی رزین ها ( صنایع رنگ سازی) و پلی کربنات (صنایع پلاستیک) مورد استفاده قرار می گیرد.

استن :
این ماده شیمیایی از لحاظ فیزیکی به صورت مایع و با قابلیت تبخیر و اشتعال بسیار بالا بوده که عموماً به عنوان حلال و یا یک ماده واسطه در تولید بیس فنل آ در تولید اپوکسی رزین ها ( صنایع رنگ سازی) و پلی کربنات (صنایع پلاستیک) مورد استفاده قرار می گیرد. .

اپی کلرو هیدرین :
این ماده شیمیایی از به صورت بیرنگ وبا قابلیت واکنش پذیری بسیار بالامی باشد که عموماً در تولید اپوکسی رزین ها ی مورد استفاده در صنایع رنگ سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

استایرن مونومر :
این مایع شیمیایی بیرنگ دارای به راحتی در مقابل گرما و نور به صورت پلی مر در آمده و عموماٌ در تولید پلی استارن و رزین های ABS/SAN مورد استفاده قرار می گیرد.

اکریلو نیتریل :
این مایع شیمیایی به شدت قابل اشتعال و سمی بوده که دقیقاً به عنوان یک ماده شیمیایی واسطه در تولید الیاف اکریلیک و رزین های ABS/SAN مورد استفاده قرار می گیرد.

استیک اسید :
این مایع شیمیایی بی رنگ عموماً به عنوان یک ماده شیمیایی واسطه و یاحلال در تولیدانیدرید استیک ها و استات استرها مورد در صنایع داروسازی ، غذایی و رزین ها استفاده قرار می گیرد.

مونو اتیلن گلایکول:
این مایع شیمیایی بیرنگ و بدون بو عموماً در تولید ضدیخ ها و الیاف و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.


مدیریت مایعات گازی و کودهای شیمیائی
معرفی :

مدیریت مایعات گازی و کودهای شیمیائی مسئول خرید و فروش گاز مایع و انواع مختلف کود شیمیائی می باشد. در حال حاضر فعالیت عمده واحد مایعات گازی و کودهای شیمیائی به شرح ذیل میباشد:

- تامین گاز مایع کشور ایران ازطریق کشورهای خاورمیانه
- تامین گاز مایع به مقصد عراق، پاکستان، ترکیه و افغانستان ازطریق کشورهای خاورمیانه و همچنین از طریق پالایشگاههای ایران
- تامین کود شیمیائی کشور ایران از طریق کشورهای خاورمیانه

واحد مایعات گازی و کودهای شیمیائی قصد دارد که بهترین و مطمئن ترین خدمات را بهمراه کیفیت مورد نظر مشتری به آنها ارائه نماید.

محصولات :

گاز مایع :
گاز مایع در زمان پالایش نفت خام تشکیل میشود و از بخار نفت یا گاز هنگامی که از زمین خارج میشوند، استخراج میشود. گاز مایع ترکیبی از گازهای هیدروکربن میباشد که به عنوان سوخت در وسایل گرمایشی و وسایل نقلیه استفاده میشود و به طور فزاینده ای جایگزین chlorofluorocarbons به عنوان سوخت گازی و ماده سردکننده جهت کاهش آسیب زدگی به لایه اوزون میشود.

متغیرهای گازمایع که خرید و فروش میشود مخلوطی از پروپان و بوتان میباشد که عمدتاً شامل 6 درصد پروپان و 40 درصد بوتان میباشد که بستگی به فصل دارد، در زمستان پروپان بیشتر و در تابستان بوتان بیشتر میباشد.

شرکت بازرگانی پتروشیمی بین الملل گاز مایع را از پالایشگاهای ذیل با درصدهای ذیل وارد میکند :

پالایشگاههای ترکمنستان :
مخلوط: 80 درصد بوتان، 20درصد پروپان و مخلوط : 60 درصدبوتان، 40 درصد پروپان

پالایشگاههای ازبکستان و قزاقستان :
مخلوط: 50 درصد بوتان، 50 درصد پروپان

کود شیمیایی:
کودهای شیمیایی ترکیباتی مورد نیاز گیاهان جهت تسریع رشد هستند که بطور معمول از طریق خاک بوسیله ریشه گیاهان یااز طریق تغذیه برگی جذب می شوند. کودهای شیمیایی، آلی (ترکیب مواد آلی) و غیرآلی (ترکیبی ازمواد معدنی یا شیمیایی ساده )هستند.
کودهای شیمیایی نوعاً درنسبتهای متنوعی از سه منبع غذایی عمده برای گیاه شامل نیتروژن،فسفر و پتاسیم می باشند. منایع غذایی ثانویه شامل کلسیم ،سولفور،منیزیم و گاهی اوقات عناصر کوچک(میکرومغذی ها) مانند آهن ،مس، مولیبدن ،کلرین،منگنز و در بعضی کشورها سلنیم.

عمده کود شیمیایی مورد فعالیت شرکت بازرگانی پتروشیمی بین الملل، واردات کود اوره از مبادی CIS می باشد. اوره از واکنش CO2 و آمونیاک بی آب تحت فشار 3.000 درجه psi و دمای 350 درجه فارنهایت. CO (NH2)2 +H2O< CO2+2NH3 تهیه می شود.

اوره عمده ترین کود شیمیایی است که در سطح بازرگانی بین المللی تجارت می شود.

در آینده نزدیک انتظار میرود سهمی معادل 50% کود نیتروژنه و در مقایسه با دیگر کودهای خشک ، بیش از 65% تجارت جهانی به خود اختصاص دهد.
اوره مزایای بسیاری در مقایسه با کودهای نیتروژنه دارا می باشد از این جهت که بسیار مطمئن جهت حمل و تعامل بوده ، خوردگی کمتری بر تجهیزات به جا می گذارد و درصد نیتروژن بالاتری نسبت به سایر کودهای نیتروژنه داشته اساساً برای تمام گیاهان کاربرد دارد واز طریق سیستم های سنتی قابل انبار و توزیع بوده می تواند به شکلهای متنوعی از طریق تجهیزات پیچیده کشاورزی تا توزیع دستی در مزرعه کاربرد داشته باشد .اوره همچنین قابلیت انحلال در آب بالا و جذب خاک بالایی دارد و این به معنای هزینه کمتر حمل و کاربری درواحد نیتروژن می باشد.


مديريت فرآورده هاي نفتي و پليمرها
معرفی :

مديريت فرآورده هاي نفتي و پليمرها يكي از بخش هاي بازرگاني PCCI مي باشد كه رسالت آن خريد و فروش فرآورده هاي نفتي از قبيل گازوئيل، بنزين، نفتا، MTBE ، روغن پايه، مازوت (نفت كوره) و نفت سفيد و همچنين محصولات پليمري مختلف از جمله پلي پروپيلن، پلي اتيلن، PVC و ... مي باشد. در حال حاضر فعاليت هاي اصلي اين مديريت به شرح ذيل مي باشد:

- خريد و تأمين بخشي از خوراك نفتاي مورد نياز مجتمع هاي پتروشيمي ايران.
- تأمين MTBE براي پالايشگاههاي ايران بر اساس درخواست ايشان.
- خريد و فروش پلي پروپيلن و ساير محصولات پليمري مورد نياز بخش خصوصي و مشتريان بين المللي.
- خريد گازوئيل و بنزين از كشورهاي آسياي ميانه جهت تحويل به مشتريان.
- تأمين و واردات فرآورده هاي نفتي و محصولات پليمري مورد درخواست مشتريان بين المللي از منابع مختلف.

محصولات :

در اين مديريت، فرآورده هاي نفتي مختلف از قبيل گازوئيل، بنزين، نفتا، MTBE، روغن پايه، نفت سفيد و نفت كوره و همچنين محصولات پليمري مختلف مانند پلي پروپيلن، پلي اتيلن، پلي استايرن، EPS و PVC معامله مي شود. توضيحات مختصري در خصوص برخي محصولات مورد معامله در مديريت فرآورده هاي نفتي و پليمر در قسمت ذيل قابل دسترسي مي باشد:

پلي پروپيلن :
پلي پروپيلن در اثر پليمريزاسيون پروپيلن بدست آمده و ترموپلاستيكي سبك با مقاومت بالا مي باشد. اين ماده براي تهيه پوشش ها، لوله هاي پلاستيكي، مواد بسته بندي (از قبيل گوني و ...) و الياف بكار مي رود.

پلي اتيلن :
اين ماده در اثر پليمريزاسيون اتيلن بدست مي آيد و براي توليد فيلم، كانتينر، پوشش هاي عايق كاري و ... بكار مي رود.

نفتا :
اين ماده به عنوان خوراك مورد نياز مجتمع هاي پتروشيمي (به عنوان مثال برای توليد اتيلن یا محصولات آروماتيكي) و همچنين براي توليد بنزين استفاده مي شود. نفتا همچنين در صنايع پتروشيمي براي توليد اولفين ها در فرآيند كراكينگ و در صنايع شيميايي به عنوان حلال استفاده مي شود.

گازوئيل :
سوخت ديزل از جمله فرآورده هاي نفتي حاصل از تقطير نفت خام است كه به عنوان سوخت موتورهاي ديزلي استفاده مي شود.

بنزين :
مخلوط فراري از هيدروكربنهاي مايع كه از نفت خام مشتق شده و عمدتاً به عنوان سوخت موتورهاي درون سوز استفاده مي شود.

MTBE :
اين ماده به عنوان افزودني به بنزين به منظور كاهش آلودگي محيط در اثر خودروها استفاده مي گردد.

نفت سفيد :
نفت سفيد مايع هيدروكربني اشتعال پذيري است كه عمدتاً به عنوان سوخت جت استفاده شده ولي بطور معمول به عنوان سوخت جهت گرمايش استفاده مي شود.

روغن پايه :
روغن پايه به همراه روغن ها و يا مواد ديگر براي توليد روان كننده ها استفاده مي شود.

نفت كوره :
نفت كوره ماده اي مشتق شده از تقطير نفت خام به عنوان محصول تقطير و يا ته مانده برج تقطير مي باشد. اين مايع نفتي به منظور توليد گرما در بويلرها و كوره ها سوزانده شده و نيز به منظور ايجاد نيرو در موتور استفاده مي شود.


 

Home | Sitemap | Contact us | Search